Skoči na glavno vsebino
Tekmovanje iz logike

Tekmovanje iz logike

DRŽAVNO TEKMOVANJE IZ ZNANJA LOGIKE – 7. in 8. RAZRED

REGIJSKO TEKMOVANJE IZ ZNANJA LOGIKE – 8. in 9. RAZRED

Tara Titan in Vid Rogan sta se udeležila državnega tekmovanja iz znanja logike za 7. razred, Matic Hanc in Zoja Buzeti pa regijskega tekmovanje iz znanja logike za 8. in 9. razred. Obe tekmovanji sta potekali v soboto, 22. oktobra 2022, na DOŠ 1 Lendava. Učenci so se odlično odrezali. Matic Hanc in Zoja Buzeti sta osvojila bronasti priznanji.

Matic Hanc se je z regijskega tekmovanja uvrstil še na državno tekmovanje iz znanja logike za 8. razrede, ki je potekalo v soboto, 12. novembra 2022, na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani. Krasno se je odrezal in dosegel srebrno državno priznanje.

Vsem tekmovalcem iskrene čestitke.

Mentorica: Manica Pukšič Gomboši.

Povezava v omrežje EDUROAM

Opozorilo

Povezava je za neprofitne izobraževalne namene, vsakršno obiskovanje neprimernih vsebin (pornografija, nasilne vsebine, profitne zadeve, spodbijanje sovraštva…) se kaznuje.

Navodila za prijavo

Žal je za prvo prijavo potrebno imeti internetni dostop (mobilni podatki) ali namestitveno datoteko (prenosni računalnik). Za prenosne naprave se priporoča aplikacija geteduroam (razvijalec: SURF Cooperative), za prenosnike pa nameščevalnik CATeduroam (Configuration Assistent Tool). Priporočam, da se nameščevalnik shrani na disk na mesto, ki je dostopno iz vseh uporabniških računov (direktno na C: ali D: disk). Za prenos izberite organizacijo Osnovna šola Tišina ali Arnes.

V vsakem primeru je pred namestitvijo priporočljivo odstraniti / pozabiti morebitno predhodno nameščeno eduroam povezavo.

Vsa navodila so natančno opisana na spletni strani Arnesa.

Brezžično izobraževalno omrežje EDUROAM

Osnovna šola Tišina nudi zaposlenim, dijakom in študentom možnost brezplačnega dostopa do brezžičnega računalniškega omrežja eduroam. Tako dodeljeni dostop ni namenjen komercialni uporabi. eduroam je del šolskega omrežja, ki je povezano v omrežje Arnes in evropski sistem, zato zanj veljajo enaka pravila kot za dostop do omrežja Arnes (http://www.arnes.si/pomoc-uporabnikom/pravila-uporabe-omrezja-arnes).

1. Kaj je eduroam?

Storitev eduroam omogoča učečim in zaposlenim varen in preprost dostop do zaščitenega brezžičnega (WLAN) omrežja na naši organizaciji in gostovanje v omrežjih drugih institucij, vključenih v sistem Eduroam.

V omrežje eduroam so vključene izobraževalne in raziskovalne ustanove (fakultete, inštituti, srednje šole, osnovne šole…) v Sloveniji (http://www.eduroam.si) in tujini (http://www.eduroam.org).

Omrežje je zasnovano tako, da lahko dijaki, študentje ali zaposleni dostopajo transparentno in brezplačno v katerikoli zgoraj navedeni ustanovi (doma in v tujini), in to z istim uporabniškim imenom in geslom kot v “domačem” omrežju eduroam (npr. predavatelj šole dostopa v zaščiteno omrežje eduroam v Krškem ali Mariboru oz. v katerokoli omrežje eduroam v tujini). Pri tem je tako sami ustanovi kot gostujočem uporabniku zagotovljena kar največja varnost, saj je onemogočeno prisluškovanje in lažno predstavljanje.

2. Tehnične zahteve za dostop

V brezžično omrežje z imenom (SSID) eduroam se je mogoče povezati s prenosnim računalnikom, dlančnikom, telefonom; skratka z napravo, na kateri operacijski sistem in brezžični vmesnik podpira standard 802.11a/g/n ter varnostni protokol WPA1/2-Podjetniško (WPA1/2-Enterprise) in prijavni standard 802.1x z EAP-TTLS + PAP (enkripcija podatkov AES).

3. Navodila za priklop

Podrobna navodila za namestitev najdete na naslovu http://www.arnes.si/pomoc-uporabnikom/eduroam/navodila-za-povezavo/

Lahko si pomagate tudi z prednastavljenimi programi za namestitev brezžičnega omrežja na vaši napravi – eduroamCAT (podpira večino naprav) ali geteduroam (mobilne naprave). Izbrati je potrebno ustrezno organizacijo (Osnovna šola Tišina).

Poleg tega je za brezžični dostop potrebno še veljavno uporabniško ime in geslo v matični ustanovi. Učeči pridobijo na željo uporabniško ime in geslo ob vpisu v šolo oz. podajo zahtevek v začetku šolskega leta razredniku, študentje pa v referatu. 

Te podatke učenci že imajo, to je AAI prijava, prijava, ki jo učenci uporabljajo za spletne učilnice.

Dostop je veljaven za čas šolanja in omogoča učečim tudi dostop do ostalih storitev storitev Arnesa v primeru, da jih šola ponuja. Uporabniške podatke, spremembo gesla in prevzem identitete pa je mogoč na spletni strani SIO-MDM.

4. Pomoč in kontaktne osebe

V primeru težav pri povezavi v omrežje eduroam pa se obrnite na računalničarja organizacije.

Kontaktna oseba je Igor Prša, igor.prsa@os-tisina.si.

Dan slovenske hrane in tradicionalni slovenski zajtrk

Dan slovenske hrane in tradicionalni slovenski zajtrk

»Zajtrk z mlekom – super dan!«

Tretji petek v novembru je dan, ko po večini slovenskih šol in vrtcih že navsezgodaj zadiši po domačem kruhu, medu, mleku in sveže obranih jabolkih. Ta dan je namreč namenjen projektu Tradicionalni slovenski zajtrk, ki se je prvič udejanjil leta 2011, od leta 2012 pa tega dne obeležujemo tudi kot dan slovenske hrane.

Glavni namen obeležitve dneva slovenske hrane je podpora slovenskim pridelovalcem in predelovalcem hrane ter spodbujanje lokalne samooskrbe s kakovostno hrano iz lokalnega okolja.  Opominja nas, da razmislimo o načinu prehranjevanja, o tem, kakšno hrano izbiramo ali pripravljamo ter kaj jemo.

Projekt Tradicionalni slovenski zajtrk pa nas opominja na pomen zajtrka in da je hrana, ki so jo pridelali in pripravili ljudje na naših kmetijah, v kmetijskih in živilskih podjetjih ter zadrugah, bolj sveža in okusnejša. Skratka, kakovostnejša od hrane, ki je pripeljana od daleč in ima za seboj na stotine in celo na tisoče kilometrov.

To so dejstva, katerih se moramo zavedati, jih upoštevati in z njimi seznanjati širšo javnost.

Osnovna šola Tišina v obeh projektih sodeluje že od samega začetka, na kar smo zelo ponosni.  Letos smo del dejavnosti na temo Zdrav način življenja izvedli že dan prej, v četrtek, 17. novembra. Strokovni delavci iz Zdravstvenega doma Murska Sobota so za učence od 1. do 5. razreda  ter učence podružnične šole Gederovci pripravili zanimive in poučne delavnice. Prvošolci so se seznanili z zdravimi navadami, drugošolci z osebno higieno, tretješolci pa so se pogovarjali o zdravem načinu življenja. Četrtošolci so se skupaj s predavateljem pogovarjali o preprečevanju poškodb in se tudi sami preskusili v nudenju prve pomoči ob lažjih poškodbah, petošolci pa so obnovili in poglobili znanje o zasvojenosti.

V petek, 18. novembra, pa smo se posvetili osrednji temi Tradicionalnega slovenskega zajtrka – mleku in mlečnimi izdelkom.

K temu nas je spodbujal letošnji slogan  »Zajtrk z mlekom – super dan!«

O pomenu mleka in mlečnih izdelkov kot pomembnemu živilu zdrave in uravnotežene prehrane, so petošolci spregovorili preko šolskega radia.

Prva šolska ura je bila namenjena osveščanju pomena zdrave in lokalno pridelane prehrane ter skupnemu zajtrku po razredih. Ob slavnostno pogrnjenih mizah so učenci skupaj z razredniki zajtrkovali živila tradicionalnega zajtrka: domači kruh, maslo, med in jabolko. Učenci prve triade so v nadaljevanju izvedli delavnico na temo Ustna higiena, četrtošolci in petošolci pa delavnico Iz zdravih slovenskih kmetij.

V času odmorov so na šolskih hodnikih petošolci pripravili stojnice, pri katerih so lahko učenci poskusili različne vrste mleka in mlečnih izdelkov.

Ker je bila  letošnja osrednja tema mleko in mlečni izdelki, smo izkoristili ta dan in na slavnostni zajtrk povabili predsednika Govedorejskega društva občine Tišina, gospoda Buček Branka, gostitelja našega letnega Kmečkega tabora, gospoda Srečka Kuzma  ter gospoda Bakan Štefana iz Gradišča s soprogami. Vsi namreč že vrsto let zgledno sodelujejo z našo šolo in nam nudijo gostoljubje na svojih kmetijah in prireditvah. Ob tej priložnosti smo jim izrekli zahvalo za dolgoletno sodelovanje.

Povabilu na dogodek so se prijazno odzvali še župan Občine Tišina, gospod Franc Horvat, direktorica občinske uprave Občine Tišina Mateja Krizmanič Telkeš, predstavnika Čebelarskega društva Tišina, gospod Alojz Bratkovič in Alojz Andrejč.

Slednji so pripravili čebelarsko razstavo v šolski avli, ki so si jo lahko učenci samostojno ogledali.

Pestro dogajanje na šoli je spremljala novinarka in o njem poročala na spletni strani Pomurec.com.

Ta dan ni bil navaden šolski dan, ampak cel dan »Super dan«.

Zapisala: Metka Flisar, prof. RP

Dnevi evropske kulturne dediščine 2022

Dnevi evropske kulturne dediščine 2022

Tudi letos smo na OŠ Tišina obeležili Dneve evropske kulturne dediščine, ki so uradno trajali od 24. 9. do 8. 10. 2022. Skupna tema vseh evropskih držav je bila Trajnostna dediščina. Mi smo naše dejavnosti poimenovali s skupnim imenom ”Krpamo razpoke preteklosti”.

Konec septembra je bila na Tišina odprta razstava ”Tišina grobo”, na kateri so razstavili predmete, ki so jih našli in izkopali med gradnjo nove ceste skozi Tišino. V teh izkopavanjih so odkrili kar nekaj grobišč ter vsakdanjih predmetov.

V okviru DEKD smo si z učenci predmetne stopnje in z nadarjenimi učenci 2. triade, ogledali razstavo. Učenci 2. triade so se nato sami prelevili v arheologe in v prirejenem peskovniku iskali ostanke stare lončene posode.

Učenci 8. razredov so pripravili intervju o arheoloških izkopavanjih na Tišini in o pomenu arheologije ter kulturne dediščine. Intervju so izvedli z vodjem razstave arheologom Samom Sankovičem, ga posneli in pozneje intervju tudi zapisali. Raziskovali in spoznavali so tudi kaj dejansko je kulturna dediščina ter kje v naši okolici jo najdemo oziroma opazimo.

Zapisala učiteljica Vladka Koštric

Pripomočki za slabovidne